wtorek, 13 kwietnia 2010

Manga dzisiaj- Manga w życiu codziennym Japończyków, ciąg dalszy

Dom Ikkoku, znany również pod tytułem Kocham Cię, Julio, to słynna manga, która została zaadoptowna na film animowany pod konie lat 80. Jej autorka, Takahashi Rumiko (twórczyni m.in.  Ranmy 1/2 i Inu Yashirealistycznie odmalowuje japońskie społeczeństwo, ukazując romans studenta i młodej wdowy. Japońska telewizja nakręciła nową wersję, wyemitowaną w maju 2007 roku.

Powołanie pedagogiczne

Mangi edukacyjne są najmniejn znane na Zachodzie, a przy tym jedne z najciekawszych.Literatura, historia, biografie słynnych ludzi, historia sztuki, przedmioty ścisłe... tego wszystkiego młodzi czytelnicy mogą się uczyć przez zabawę. Niektórzy mogliby protestować, że do tego celu odpowiedniejsze niz komiksy są książki - trzeba jendnak przyznać, że i te pierwsze stanowią skuteczną pomoc naukową. Rysunki przyciągają uwagę, dynamiki zawierają prosty tekst, a umieszczone na końcu każdego tomu syntetyczne wyjaśnienia, ilustrowane kolorowymi zdjęciami oraz precyzyjną i szczegółową chronologią pozwalają poszerzyć nabytą wiedzę.  Mangi te przeznaczone dla dzieci i młodzieży mają miłośników również wśród dorosłych. 

Kultowe serie

Co miesiąc powstają dziesiątki nowych mang i większość z nich znika równie szybko jak się pojawiła. Można zatem zadać sobie pytanie od czego zależy powodzenie danego komiksu - i tu sami wydawcy przyznają, że nie da się tego przewidzieć. Czytelnicy z jednej strony chcą ciągłości jak w dziełach Matsumota Leijiego gdzie pewne postacie pojawiały się w wielu różnych cyklach, z drugiej nowości i niespodzianek. Historia zatem musi być orginalna, a rysunki atrakcyjne dla docelowych odbiorców. Niektóre ze współczesnych bestsellerów poruszają tematy, które zapewniały powodzenie dawnym mangom. Wartości, których poszukują młodzi czytelnicy nie zmieniły się od epoki Edo kiedy tradycja literacka wysławiała opór w obliczu wroga. Japończycy kochają waleczność i w dalszym ciągu widać to w życiu codziennym, w szkole, w pracy, a nawet w miłości, gzdie walczy się by zdobyc ukochaną osobę. Jednym z najczęściej używanych zwrotów jest ganbarimasho ("ze wszystkich słi starajmy się osiągnąć cel'').Bohaterowie mang  zwłaszcza tych przeznaczonych dla chłopców , ale również niektórych skierowanych do dziewczynek - zawsze muszą pokonywać swoje słabości. Walka zw sobą by zapewnić zwycięstwo drużynie, pokonać wrogów, przetrwać i pomagać innym pozostać przy życiu, występuje we wszystkich mangach sportowych, przygodowych i katastroficznych. Bardzo silne jest również poczucie marności człowieka i ucieczki czasu. W epoce Edo obawa przed trzęsieniami ziemi i epidemiami uwidaczniała się w drzewworytach, których używano dla ochrony. W obecnycy mangach tematy te podobie jak niebezpieczenmstwa związane z energią jądrową i klęski żywiołowe często mają oddawać poczucie niestałości i niepokoju panujące wśród młodych.  

                                                                                                                    Ciąg dalszy nastąpi...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz