czwartek, 6 maja 2010

Manga dzisiaj cz.4

Fala Art Nouveau 

Choć mangi rozwijały się przez cały wiek, czerpiąc natchnienie z różnych stylów i historii z poprzednich epok, istnieje zjawisko, którego nie można pomonąć. to "powrót japonizmu do Japonii". Wiele mang tworzonych przez utalentowanych artystów inspirowanych jest Art Nouveau.

w XIX wieku, kiedy Europę zalała fala japonizmu wiele artystów z zainteresowaniem przyglądało się kompozycji i grafice japońskich drzeworytów - stworzyli w twn sposób nowy ruch przenoszący cechy sztuki japońskiej przede wszystkim na afisze teatralne i plakaty reklamowe . Art Nouveoau zapożyczyło wiele elementów ze sztuki Kraju Kwitnącej Wiśni, a czeski malarz Alfons Mucha (1860-1939) znakomicie włączał je w plakaty teatralne, które przyniosły mu sławę. 

Współcześni twórcy mang pozostają pod silnym wpływem stylu Art Nouveau, zwłaszcza twórczość Muchy jednego z ulubionych artystów Japończyków. Wyrafinowane stroje i długie włosy modelek opadające w lokachi obramowanie listowiem, stanowia źródło inspiracji dla licznych rysowników.

"CLAMP" to nazwa, którą przyjeła grupa kobiet - twórczyń mang. Debiutowało siedem, a błyskotliwą karierę zdibyły cztery. Ich prace,  przeznaczone na początku dla kobiet, rozwinęły się i obecnie mają szerszy krąg czytelników. Bardzo popularne w Japonii twórczynie czuwają nad wszystkimi etapami pracy nad dziełem. Występujące w ich mangach postacie umieszczone w dramatycznym, pełnym ekspresji otoczeniu urzekają swym wdziękiem. Tła utrzymane w stylu Art Nouveau, podobie jak suknie i biżuteria bohaterek, przypominają plakaty teatralne uwieczniające Sarę Bernhard i inne portrety pieknych kobiet malowanych przez Muche. Wysmakowane fryzury, arabeski oraz dokładnie i subtelnie narysowane motywy roslinne niechybnie przywodzą na myśl czeskiego malarza. Format dzieł przypomina kakemono lub parawany tak cenione przez miłośników japonizmu.

               Alfons Mucha, Cztery pory roku, 1896

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz